חינוך בצל הקורונה – איך ילדים לומדים בזמן המשבר?


שינויים בהרגלי חינוך הם תופעה טבעית שמתרחשת לאורך השנים, אבל החודשים האחרונים הובילו למהפך מואץ במיוחד בתחום של חינוך ילדים. מה מאפיין את הלמידה בעולם החדש שנוצר?

משברים רבים השפיעו לשלילה על גם על תחום החינוך, אבל משבר קורונה היה ללא ספק אחד מהבולטים ביותר בשנים אחרונות. הנגיף שהשפיע כמעט על כל תחום בחיינו, הוביל גם לסגירת בתי הספר, לריחוק פיזי מהחברים לכיתה ולמעבר חלקי ללימוד מרחוק. כל אלה אילצו אותנו להתרגל באופן חד למספר שינויים מרכזיים בהרגלי חינוך של ילדים, ולחשוב מחדש על מושגים הקשורים בעולם של חינוך ילדים בכללותו. 

ובכל זאת, לצד כל האתגרים המשמעותיים, חוקרים, מורים ופסיכולוגים לילדים מצאו כמה דרכים להקל על הלמידה החדשה. כל אחת מהדרכים מבוססת על אופן הלמידה שמאפיין ילדים, ועל הדרך לאפשר להם להמשיך וללמוד גם במצב החדש. אלה כמה מהדרכים העיקריות:

לימודים בזמן משבר
חינוך בקורנה: כך לומדים בשעת משבר הקורנה

1. הצורך במסגרת 

משברים כמו משבר קורונה, מאופיינים בעיקר באי סדר ובאי ודאות. אלא שילדים זקוקים מאוד למסגרות, בייחוד כדי להתמודד עם הלחץ והשינויים הרבים שמקיפים אותם. למרות שקשה מאוד לספק להם מסגרת יציבה וקבועה בתקופה שעמוסה באינספור שינויים בהרגלי חינוך, מומלץ בכל זאת לנסות וליצור עבורם סדר יום כללי או להגדיר מספר מטלות שיהיה עליהם לבצע. בייחוד כשמדובר בימי חול. 

2. הקפדה על יקיצה ושינה

ילדים לומדים טוב יותר אחרי שנת לילה מספקת, ולכן חשוב מאוד להשתדל ולהרגיל אותם להמשיך להירדם בשעות הרגילות. מעקב אחר לוח השינה הרגיל יעזור לשמר את תחושת היציבות שלהם, ויסייע להם להתנהל במסלול הרגיל גם בתקופה המורכבת הזו.

3. מעורבות ההורים בחינוך המקוון

בין שלל שינויים בהרגלי חינוך שעוברים ילדים לאחרונה, בולט המעבר אל החינוך המקוון. חלק ממוסדות הלימוד עברו לנהל שיעורים בזום, ומטבע הדברים ההתחלה היא לא תמיד חלקה. על אף שגם לוח הזמנים של רוב ההורים הוא עמוס ותזזיתי, מומלץ להשתדל ולנהל מעקב אחר הלימוד המקוון של הילדים. התעניינו במה שהם לומדים, ודאו שהם לא נתקלים באתגרים טכניים שמקשים עליהם לעקוב אחר המורה, ושימו לב שהם מבצעים את עבודות הבית – אם ניתנו כאלה.

4. הקפדה על פעילות גופנית 

מסגרות חינוך ילדים מעניקות להם השכלה רחבה, אבל גם מהוות מקום למשחק ואינטראקציה חברתית. ילדים שרגילים לרוץ, לשחק ולהתרוצץ בשעות הלימוד, עלולים להתמודד עם אתגר מורכב כשהם מבלים שעות ארוכות בבית. המצב הזה עשוי להשפיע על מצב הרוח שלהם, על החשק הלימודי וגם על הכושר הגופני. 

כדי להימנע מכך, מומלץ לעודד את הילדים לשחק במשחקים המערבים פעילות גופנית גם בבית. בנוסף, חשוב גם לעזור להם לשמור על קשר עם חברים לכיתה, אפילו אם מדובר בקשר טלפוני.

לימודים לילדים בזמן המשבר
חינוך בקורונה

חינוך בצל הקורונה – איך ילדים לומדים בזמן המשבר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

log in

reset password

Back to
log in